Att jobba där man bor är en lyx i Nacka och Värmdö. De allra flesta lämnar kommunen varje dag.
FOTO: Svenska grafikbyrån
Pendlingen slår mot Värmdös företag
Nacka/Värmdö
06:04 | 08 januari 2013
I Nacka och Värmdö sover man, hellre än jobbar. När solen går upp avfolkas kommunerna på arbetskraft.
I Värmdö hoppas man kunna vända trenden.
Yrkesverksamma på plats i Nacka på dagen: 33 725
På natten: 45 748
Yrkesverksamma på plats i Värmdö på dagen: 10 813
På natten: 19 834
Källa: SCB
När natt slår om till dag krymper Nacka och Värmdö. Då försvinner hälften av de yrkesverksamma invånarna för att jobba – och inflödet till kommunerna står sig slätt i jämförelse.
Det visar statistik från SCB, Statistiska centralbyrån, som undersökt hur arbetspendlandet i Stockholm ser ut. Där kan man se att mer än hälften av alla förvärvsarbetande i Nacka och Värmdö jobbar i en annan kommun.
I Värmdö arbetspendlar 63 procent av alla förvärvsarbetande. I Nacka är siffran ännu högre, här korsar sju av tio yrkesverksamma invånare kommungränsen när det vankas arbete.
Kan vara positivt
Anders Börjesson, näringslivsdirektör i Nacka, menar att den omfattande arbetspendlingen nödvändigtvis inte behöver vara dålig för kommunen, snarare positiv.
– Folk väljer själva var de vill jobba någonstans, och arbetsmarknadsmässigt är det här ingen stor fråga. Vi har en låg arbetslöshet i Nacka jämfört med andra kommuner. Det är kul att folk flyttar hit och får jobb, säger han och fortsätter:
– Vi ser oss inte som en satellit, utan som en del av Stockholms arbetsmarknad. Och det är en konkurrensfördel för oss. Men då blir också arbetspendlingen konsekvensen.
Av de Nackabor som försvinner till arbetet, täcks två tredjedelar av befolkningstappet av arbetspendlare från andra Stockholmskommuner.
– När det gäller Sicklaön är det faktiskt fler som pendlar in än ut. Jag tror att folk upplever västra delen av Sickla, med köpkvarteret, som en del av Stockholm, säger Anders Börjesson.
Skralt inflöde
I Värmdö arbetspendlar 12 478 ut från kommunen, men här är inflödet ännu skralare än i Nacka. Endast 3 448 personer arbetspendlar till Värmdö. Det innebär att nattbefolkningen i Värmdö, sett till yrkesverksamma, nästan är dubbelt så stor som dagbefolkningen.
Det är problematiskt, tycker Värmdös näringslivsdirektör Lars Berlin.
– Det är en central fråga för oss, ytterst handlar det om att vi vill att fler startar företag på hemmaplan.
Hur påverkar det kommunen, att invånarna åker i väg på dagarna?
– Det gör att vi dagtid får färre kunder till handel och restauranger i Värmdö. I rusningstid innebär det också en hård belastning på våra vägar, med köer och trängsel.
Jobbar ni med att förändra pendlingsbalansen?
– Vi arbetar aktivt med att försöka skapa mer verksamheter här i Värmdö, inom besöksnäringen jobbar vi exempelvis med att skapa fler arbetstillfällen. Vi uppmuntrar också invånarna till att jobba mer på hemmaplan i olika kontorshotell, istället för att man ska pendla in till Stockholm. I allt näringslivsarbete är det prioriterat med en bra dialog mellan kommunen och företagen, säger Lars Berlin.
Vill behålla företagare
I Nacka försöker man inte motverka pendlingen. Däremot vet man att infrastrukturen är nyckeln för att behålla företagarna i kommunen. Det är där man lägger krutet.
– Vi ställer krav på infrastrukturen, den utmaningen är väldigt stor. Ju fler som rör sig över gränsen, desto klurigare blir det. Vi är beroende av att kollektivtrafiken funkar. Är det för mycket köer kommer företagarna till slut att lokalisera sig någon annanstans. Bara det här beskedet om att Slussenbygget kan skjutas upp, vi behöver att det kommer i gång nu, säger Anders Börjesson.
Gustav Grändeby
gustav.grandeby@nvp.se